AKTUÁLNY PROGRAM
VEČER POD HVIEZDNOU OBLOHOU
piatok 20. apríla 2018 o 20:00 hod
V rámci večera uvedieme vo Hviezdnej sále vo fulldome režime program:

IBEX - pátranie na okraji slnečnej sústavy

Pripojte sa k vedcom, ktorí skúmajú priestor, kde sa slnečný vietor stretáva s okolitým medzihviezdnym prostredím. Program je určený tým, ktorí sa túžia bližšie zoznámiť s výzvami vesmírneho výskumu. Oboznamuje so vznikom projektu NASA - IBEX (Interstellar Boundary Explorer). Dozviete sa, akým spôsobom IBEX hľadá vysokorýchlostné atómy pre zostavenie mapy najvzdialenejších končín našej slnečnej sústavy.

Po skončení filmu vám lektor priblíži jarnú oblohu, pomôže vám zorientovať sa medzi jej súhvezdiami a oboznámi vás aj s aktuálnou polohou nebeských telies.

V druhej časti večera si za priaznivého počasia na vlastné oči pozriete objekty večernej oblohy cez astronomický ďalekohľad s výkladom nášho odborného pracovníka.

Relaxačný program - NA STRECHE SVETA
štvrtok 26. apríla 2018 o 19:00 h
Cestopisný a oddychový program vás pozýva na virtuálnu cestu do vzdialených končín v okolí najvyššieho pohoria sveta. Odletíme z európskeho letiska aby sme pristáli v nepálskom Káthmandú, kde strávime noc a odkiaľ sa následne vydáme s batohom na chrbte k najvyšším končiarom planéty. No a nocuje sa v stanoch alebo u pohostinného domáceho obyvateľstva...

Cestopisno-relaxačné pásmo doplní celokupolová (fulldome) oddychová projekcia krás blízkeho i vzdialeného vesmíru.
PLANETÁRIUM DEŤOM
piatok 27. apríla 2018 o 18:00 h
V rámci programu vo Hviezdnej sále uvedieme vo fulldome režime:

Dobrodružstvo slnečnej sústavy

Sopky čnejúce vyše 24 kilometrov nad pustým povrchom, obrovské hurikány nepretržite trvajúce už 400 rokov, prelet farbami hýriacimi prstencami plynného obra... Na kozmickej ceste slnečnou sústavou odhalíte tajomstvá planét a ich mesiacov ako i ostatných telies nášho vesmírneho domova. V planetáriu sa naučíme aj ako spoznávať a orientovať sa na večernej oblohe plnej hviezd a ďalších nebeských telies.

V UFO sále si deti v interaktívnom rozhovore s lektorom zábavnou formou overia svoje znalosti o astronómii a za priaznivého počasia vyskúšajú ako sa pozoruje obloha hvezdárskym ďalekohľadom.

Program je vhodný pre deti od 8 rokov.

Adresa:
KHaP Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom
96501 Žiar nad Hronom, Dukelských hrdinov 21
Kontakty:
Telefón: 045 – 6700 888
E-mail: info@planetarium.sk
Povinné informácie:
Dokumenty a linky

Počasie u nás:
22 °C